Szklane bogactwo

Krosno to zdecydowanie miasto królewskie. Jego nazwa przewija się w najstarszych dokumentach głów koronowanych od czasów średniowiecznych. To perełka wśród miast dawnej Galicji o wspaniałej architekturze i bogatej formie sztuki. Na przestrzeni wieków wywodziło się stad wielu artystów. Zagłębie przemysłowe, które nadało nowy rytm sztuce, hutnictwu i wielu wynalazkom.

Przemiany

Już w okresie międzywojennym Krosno rozpoczęło swoją drogę do licznych przemian. Postawiono na uprzemysłowienie regionu. Powstała huta szkła, zakłady międlarni i tkalni lnu, lotnisko, dla którego przeniesiono szkołę lotniczą wprost z Bydgoszczy. Gdy nastał czas wojenny, wszystkie podjęte wcześniej inwestycje zostały niemal doszczętnie zdewastowane.

Naznaczone przez wojnę rozpoczęło odbudowę zniszczeń niemal natychmiastowo. Powstały nowe zakłady pracy między innymi huta szkła i fabryka lnu. Pełną parą ruszyły prace naukowe i badawcze skoncentrowane na geologii oraz wiertnictwie. Otwierano kolejne fabryki związane z branżą komunikacyjną, nastawioną głównie na produkcję sprzętu różnego rodzaju. Dodatkowo dla miasta bardzo cennym surowcem okazała się nafta. Powstał tu szereg zakładów związanych z przemysłem naftowym. Szklane wyroby znane są w całej Polsce. Na świecie także. Sam kształt huty jest już historią, której echo odbija się w aktualnych przeobrażeniach i upadku zakładu. Aby poczuć historię szkła wszystkimi zmysłami, warto wybrać się na wycieczkę do Krosna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *