Rzeczne miasto

Sanok wpisany jest w historię ziem podkarpackich od przeszło 800 lat. Nazwa miasta pochodzi od przepływającej przez te tereny rzeki San. To w jej meandrach przed wiekami powstała osada, która dała początek Sanokowi.

Rozwój i upadek

Do XVI wieku Sanok rozwijał się imponująco. Była to prawdziwa królewska ostoja. Pod koniec XVI wieku miasto zaczęło podupadać na skutek pożarów, rabunków w dalszej perspektywie rozbiorów Polski. W XIX wieku powstał zakład rzemieślniczy przemianowany później na zakład przemysłowy. Pod koniec XIX wieku powstaje Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Budowy Maszyn i Wagonów oraz wielka fabryka, która do dnia dzisiejszego podtrzymuje jej tradycje i jest marką znaną w całej Polsce. Powiat sanocki jest jednym z najstarszych zagłębi górnictwa naftowego na całym świecie.

Rynek pracy

Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w Sanoku powoli spada. Jednak taka kolej rzeczy w głównej mierze spowodowana jest emigracją ludzi młodych, zwłaszcza tych z wykształceniem wyższym. Znalezienie pracy w Sanoku to nie taka prosta sprawa. Jest wielu małych przedsiębiorców pracujących na swój rachunek. Rynek nie jest na tyle atrakcyjny, by przyciągnąć tu dużych inwestorów, którzy mogliby zaoferować mieszkańcom nową pracę. Najwięcej osób pracuje w sektorze usługowym, potem w zlokalizowanym na tym terenie przemyśle. Rolnictwo jest tutaj nadal jedną z najpopularniejszych profesji ze względu na dużą ilość użytków rolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *