Piwo i pielgrzymi

Królewskie miasto Leżajsk. Dzisiaj najbardziej kojarzone z marką piwa oraz miejscem kultu religijnego. Niegdyś region zamieszkiwany przez plemię Lędzian. W dokumentach historycznych z XIV wieku pojawia się już nazwa Leżajsk funkcjonująca jako wieś. Prawa miejsce nadał mu Władysław Jagiełło.

Rys

Do Leżajska w 1608 przybyli bernardyni, dla których wzniesiono świątynie. Obecnie jest ona jedną z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów. Miasto rozwijało się płynnie do czasu ataku Tatarów, którzy rozgrabili teren i wymordowali mieszkańców. Kolejnym ciosem były rozbiory i wojny światowe, które doprowadziły miasto do ruiny.

Praca

Obecnie miasto kojarzone jest głównie z Browarem Leżajsk. Złoty trunek jest regionalnym wytworem, który najczęściej można zakupić w okolicach województwa podkarpackiego. Im dalej na północ Polski, tym mniejsze prawdopodobieństwo spotkania go na półkach sklepowych. Browar, to główna siła napędowa gospodarki Leżajska. Nie obyło się oczywiście bez strachu o utratę czołowego pracodawcy w regionie. Pomimo pewnych kłopotów, udało się okiełznać problem i zatrzymać Browar Leżajsk w swoim przynależnym miejscu. Oprócz tego mieszkańcy pracują w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego, czy fabryce maszyn. Zakład tytoniowy jednego z potentatów rynku na świecie zdecydował się przenieść swoją bazę do Krakowa, co spowodowało liczne zwolnienia i zachwianie rynku leżajskiego.

Nowe

Obecnie miasto potrzebuje dobrych inwestycji z nowymi miejscami pracy, które zniwelują występujące w tym regionie bezrobocie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *