Absolwenci skazani na wyjazdy

W Leżajsku w grupie osób bezrobotnych mniej więcej jest tyle samo kobiet, co mężczyzn. Ogólnie występuje tendencja spadkowa wśród bezrobotnych, co jest dobrym zjawiskiem na rynku pracy.

Absolwenci

Niestety absolwenci, którzy właśnie wchodzą na rynek pracy, pomimo bardzo dobrego wykształcenia, często przez długi czas pozostają bez pracy. Zmuszeni przeciągającą się sytuacją, decydują się zazwyczaj na wyjazd do innego miasta lub za granicę. Tylko nieliczni korzystają z możliwości założenia działalności gospodarczej finansowanej ze środków unijnych. Jeśli już podejmują ten krok, swoich odbiorców produktu lub usługi szukają także w dużych miastach, lub poza granicami kraju.

Zawodowo

W zdecydowanie lepszej sytuacji są osoby posiadające kwalifikacje zawodowe do wykonywania wyspecjalizowanych prac. Mieszkańcy Leżajska posiadający wykształcenie zawodowe, lepiej radzą sobie na miejscowym rynku pracy, niż absolwenci. Popyt na specjalistów wykwalifikowanych zawodowo można zaobserwować w skali całego kraju.

Zawody bezrobotne

W strukturze miasta jest zdecydowanie więcej wykształconych kobiet niż mężczyzn. Ich wyjazdy do innych miast Polski, mają także przełożenie na wskaźnik demograficzny Leżajska. Wśród bezrobotnych z grupy zawodowej dominują zawody, które najczęściej są obsadzane to znaczy ekspedienci, czyli sprzedawcy w sklepach, ślusarze, kucharze, murarze, krawcy, mechanicy fryzjerzy, piekarze, cukiernicy czy rolnicy. Tak zwane długotrwałe bezrobocie, czyli trwające ciągle przez okres 12 miesięcy dotyczy głównie osób z wyższym wykształceniem. W tej grupie znajdują się: kierownicy marketingu i sprzedaży, inżynierowie przemysłu i produkcji, projektanci wzornictwa przemysłowego i odzieży, dentyści czy dziennikarze. Oferty pracy, które dostępne są w Urzędzie Pracy, zazwyczaj dotyczą specjalistów zawodowych. W związku z tym nawet w pośredniak nie jest w stanie poradzić nic na brak pracy dla grupy absolwentów studiów wyższych, bo zapotrzebowanie zewnętrzne jest takie, a nie inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *