Rynek pracy w Sieniawie opiera się na drobiu

Na terenie Sieniawy od kilka lat działa duży zakład zajmujący się przetwórstwem drobiu. Na przestrzeni lat nastąpiły tu liczne zmiany, dzięki którym nie tylko zmodernizowano produkcję, ale przede wszystkim zwiększono zatrudnienie.  Rozwój firmy stał się możliwy, dzięki przeniesieniu zakładu produkcyjnego z Rzeszowa na ogromny teren na obszarze Sieniawy. Lokalny rynek pracy zyskał wielu nowych pracowników liczonych w setkach, a bezrobocie spadło proporcjonalnie do zatrudnienia.

Bezrobocie

W Sieniawie nie ma typowej strefy inwestycyjnej, gdzie mogą rozwijać się na dużą skalę fabryki, zakłady produkcyjne czy przemysł. Gdyby jednak nie zakład przetwórstwa mięsnego, bezrobocie w Sieniawie zapewne dawałoby mieszkańcom się we znaki.

Uwarunkowania

Praca w przetwórstwie drobiowym wymaga niesamowicie silnej psychiki i instynktów samozachowawczych. Nie każdy jest w stanie pracować w rzeźni lub kontroli piskląt.

Zatrudnienie

Produkcja trwa praktycznie przez całą dobę. Rąk do pracy potrzebnych jest cały sztab. Zatrudnienie osiągane przez zakład to nawet 1000 osób. Znaczna część produktów eksportowana jest na rynki zagraniczne.

Gospodarka

Samo zatrudnienie tak dużej ilości osób jest jedną stroną medalu. Druga strona to współpraca z hodowcami, dzięki której zostaje zachowana równowaga gospodarcza polegająca na wymianie handlowej wśród lokalnych hodowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *