W Leżajsku poszukiwanie pracy jest trudne

Rynek pracy w Leżajsku jest ciężki. Szczególnie dobrze wiedzą o tym osoby bezrobotne, które od długiego czasu trwają w poszukiwaniach pracy bez większego skutku. W najcięższej sytuacji są osoby około 50 roku życia.

W grupie osób szczególnie zagrożonych długotrwałym bezrobociem znajdują się osoby w okolicach 50 roku życia. Im najtrudniej znaleźć pracę w Leżajsku zaraz po młodych osobach z wyższym wykształceniem. Zakładów pracy nie przybywa, a wszystko, co działa na tutejszym rynku stanowi prywatne niewielkie działalności gospodarcze. Są to zazwyczaj lokale handlowo-usługowe, w których pracują ich właściciele lub osoby z rodziny. Rzadkością jest zatrudnianie dodatkowych osób.

Lokalny Urząd Pracy stara się walczyć z następstwami, które zachodzą na leżajskim rynku pracy. Jednak poniekąd jest to walka z wiatrakami, ale nie zawsze. Znając specyfikę tutejszego rynku szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy i szkolenia podnoszące lub zmieniające kwalifikacje.

Osoby, które korzystają z programów zwiększają swoją szansę na zatrudnienie. Jednak często w perspektywie czasu, okazuje się, że nie mają gdzie na miejscu wykorzystać swoich umiejętności w związku z czym poszukują pracy, tam gdzie te kwalifikacje mogą się przydać.

Nie jest rzadkością, że wielu mieszkańców Leżajska dojeżdża codziennie do pracy do Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia zlokalizowanej całkiem niedaleko od Leżajska znacznie łatwiej jest im znaleźć zatrudnienie niż tu na miejscu. W związku z tym, często podejmowana inicjatywa zmiany kwalifikacji lub ich zdobycia, wiąże się z myślą podboju rzeszowskiego rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *