Uff… Jak gorąco! Poznaj swoje prawa w trakcie upału

uff jak gorącoNie każdy może pozwolić sobie na wzięcie urlopu w trakcie największych upałów. Ostre słońce i wysokie temperatury nie sprzyjają wykonywaniu niektórych zadań. Warto poznać swoje prawa podczas tych szczególnych dni w roku. Dotyczą one również osób zatrudnionych w Leżajsku w województwie podkarpackim.

Kiedy możemy powiedzieć, że w pracy jest upał? Określa to Kodeks Pracy. Gdy temperatura osiągnie albo przekroczy: 25 stopni Celsjusza podczas pracy na otwartych przestrzeniach, bądź 28 stopni Celsjusza w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład biurach.

Co dzieje się w takich sytuacjach? Szef jest zobowiązany do poczynienia pewnych kroków, otóż po pierwsze musi zapewnić w miejscu pracy wodę, która będzie zdatna do picia albo inne napoje. W końcu utrata płynów może doprowadzić do zasłabnięcia, a nawet omdlenia. Dlatego każdy pracownik powinien uzupełniać płyny. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy dana osoba swoje obowiązki wykonuje w niebezpiecznych warunkach, pracodawca powinien umożliwić pracownikowi odpoczynek. Każda osoba powinna samodzielnie określić, czy jest w stanie wykonać powierzone mu zadania. Wielu pracodawców zakłada w firmach klimatyzacje, które z pewnością pomagają podczas upałów. Zapewniają ochłodę, dzięki której pracownicy zachowują trzeźwy umysł i pracują wciąż tak samo wydajnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *