Niezłomne miasto

Ślady pierwszej osady datuje się już na czasy prehistoryczne. Obszar, na którym znajduje się Jarosław, doświadczył wiele na przełomie wieków.

Zamierzchłość

Już w X wieku mówi się o Jarosławiu, jako o przynależnym do Polski terenie. Fakt, że znajdował się w miejscu zbiegu dwóch głównych szlaków handlowych, sprawił, że osada, potem gród był miejscem częstych ataków. W 1375 roku Jarosław w mocy prawa magdeburskiego zostaje lokowany po raz drugi na terenie obecnej starówki.

Rynek

Handel rozkwita i rozwija się prężnie. Jarosław nie pozostaje wolny od napaści, rabunków i zaraz. Przez teren przechodzą klęski i wojny, po których zawsze na nowo wynurza się miasto niezłomne. Przeżywa austriacki zabór i budzi się do życia niczym feniks z popiołów. Z początkiem XX wieku wprowadzono oświetlenie gazowe, wybudowane elektrownię, wprowadzono system kanalizacyjny i sieć studni ulicznych. Miasto się przekształcało, jednak nie zostało uprzemysłowione ze względu na uwarunkowania terenu. Po I wojnie światowej była tu wytwórnia ciast i fabryka wstążek oraz konserw. Była to wyborowa reprezentacja miejscowego biznesu okresu międzywojennego. II wojna światowa wpłynęła na kształt obecnego miasta.

Gospodarka

Obecnie w Jarosławiu dominuje sektor usługowy. Rozwija się sektor handlowy. Rolnictwo w dalszym ciągu odrywa tu ważną rolę. Sektor przemysłowy jest wciąż na uboczu statystyk. Produkuje się tu znane ciastka, mięsa i wędliny oraz szkła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *