Kraina winem płynąca

Kiedyś osada Jasiel, potem osada targowa cystersów, dzisiaj Jasło. Gospodarkę lokalną przed wiekami napędzał handel. Jasło rozkwitało do czasu II wojny światowej. Zniszczenia, jakie tu powstały niemal całkowicie zrównały z ziemią ten zakątek południowo-wschodniej ziemi.

Odbudowa

Mieszkańcy niemal natychmiast otrzepali się z kurzu minionych wydarzeń, zakasali rękawy i zabrali się do pracy, odbudowując swoje ukochane miasto. I tak architektonicznie mamy młode miasteczko pełne obiektów sakralnych. Jednak warto pamiętać, że jego historia zaczęła się już w XII wieku.

Wino

Dzisiejszą gospodarkę miasta nakręca głównie produkcja wina i turystyka z jazdą konną w tle. Stolica polskiego winiarstwa jest już znana ze swoich wyrobów nie tylko na terenie Polski, ale także za granicą. Corocznie, w ostatni weekend sierpnia odbywają się tutaj Międzynarodowe Dni Wina.

Gospodarka

W mieście funkcjonuje około 3000 podmiotów gospodarczych. Większość z nich trudni się handlem zarówno hurtowym, jak i detalicznym. Mamy także działalności związane z nauką, techniką, budownictwem, opieką zdrowotną oraz przetwórstwem przemysłowym.

 

Pamiętajmy, że Jasło to bogata historia gospodarcza. To tutaj Ignacy Łukasiewicz uruchomił pierwszą rafinerię ropy w 1855 roku. Działała tu także dobrze znana Huta Szkła, Państwowa Wytwórnia Chemiczna i kilka znanych już na tamten czas dużych grup zakładowych. Obecnie działa tu wiele firm międzynarodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *