Cukrownia i torowiska

Na prawobrzeżnym dopływie Wisłoka, w dorzeczu Mleczki położone jest miasto powiatowe Przeworsk. Jego historia jako miasta sięga już przełomu X/XI wieku, jednak ślady osadnictwa odkrytego w tym regionie datuje się nawet na 4,5 tysiąca lat p.n.e. Odkryte w tych okolicach przedmioty z przełomu er to wysokiej jakości wytwory między innymi hutnicze, kowalskie, garncarskie.

Kiedyś

Niegdyś Przeworsk był miastem prywatnym należącym do rodów szlacheckich, potem należał do monarchii austriackiej i wtedy zaczęły się pojawiać kłopoty gospodarcze. Kolejny etap, czyli rozbudowa torowisk połączyła komunikacyjnie szlaki handlowe i nastąpił rozkwit przemysłu, oświaty i kultury do czasu I wojny światowej. Najważniejszym zakładem ówczesnego Przeworska były zakłady cukrownicze, które stały się głównym celem bombardowania na tym terenie.

Spadki

Ostatnie lata pokazują spadek liczby ludności w całym powiecie. Sytuacja spowodowana jest w głównej mierze emigracjami do większych miast młodych ludzi, głównie wykształconych. W poszukiwaniu odpowiedniej, dopasowanej do wymogów pracy absolwenci wybierają głównie kierunek Rzeszów, Kraków lub Warszawa.

Podwójne życie

Charakter Przeworska jest głównie przemysłowy, a to oznacza, że grupa osób, mogących pracować w tej branży jest ograniczona. Mieszkańcy, którzy tu pracują nierzadko pracują na dwa etaty. Drugim zajęciem jest zazwyczaj praca na roli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *