Zieleni czar to nie wszystko

Brzostek – gmina w województwie podkarpackim zajmująca przepiękne tereny zielone. Sielankowe klimaty ujmują przybywających tu turystów swoją prostotą i pięknem. Prawdą jest, że nie ma tu dużych biznesów, które mogłyby wspomagać rozwój lokalnej gospodarki. Jednak mieszkańcy postawili na to, co z pewnością mają tu najlepsze – krajobrazy.

Piękno przyrody

W malowniczych pejzażach ukryte są gospodarstwa agroturystyczne małe i duże. Oprócz pięknych widoków właściciele oferują przyjezdnym np. jazdy konne, wypożyczenie rowerów, aby mogli przemierzać specjalnie przygotowane szlaki rowerowe oraz pyszne domowe jedzenie. Zimą również atrakcji nie brakuje – kuligi, ogniska – po prostu odpoczynek.

Grupy

Jednak nie wszyscy mieszkańcy pracują w tzw. małej turystyce. Najgorzej radzą sobie osoby starsze i młodzież. Jest to także grupa osób, która znajduje się w statystykach bezrobocia w regionie. Młodzież, zwłaszcza ta wykształcona opuszcza Brzostek na rzecz pracy w większych aglomeracjach miejskich już na etapie kształcenia wyższego. Zdarza się, że i wcześniej. Osoby starsze z kolei są słabo wspierane przez system, toteż ich aktywizacja przebiega w sposób znacznie utrudniony niż w pozostałych grupach wiekowych.

Aktywizacja

Wysoka stopa bezrobocia w długiej perspektywie przekłada się na negatywne zjawiska, dlatego gmina podjęła wszelkie możliwe działania, aby zapobiec rozwojowi takowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *