Młodzi i tak wyjeżdżają

Sokołów Małopolski to miasteczko niewielkie. Przeważa tu zabudowa jednorodzinna. Mieszkańcy miasta bardzo często uczą się i pracują w Rzeszowie, ponieważ jest to dość blisko zlokalizowane duże miasto, które ma dobrą ofertę dydaktyczną i większy rynek pracy.

Placówki

Oczywiście na terenie miasta funkcjonują placówki szkolne, w których zatrudniana jest kadra nauczycielska. Jest tu także basen i punkty sportowe, gdzie również pracują mieszkańcy. Na terenie miasta działają podmioty gospodarcze prowadzące głównie działalność handlowo-usługową. W centrum miasteczka mieszczą się sklepy spożywcze oraz wielobranżowe. W tym samym miejscu zlokalizowane są punkty usługowe jak np. banki, kantory, fryzjerzy, szewcy itd.

Rolnictwo

Mieszkańcy niejednokrotnie posiadają swoje pola uprawne, które są także podstawą pracy, jaką wykonują w życiu zawodowym. Oprócz upraw zbóż i warzyw bulwiastych sokołowianie sadzą owoce czy hodują trzodę chlewną oraz pszczoły. Następnie sprzedają swoje płody rolne i pozostałe produkty, a pieniądze, które dzięki temu zyskają, stają się podstawą utrzymania gospodarstwa domowego. Ze względu na niewielkie perspektywy związane z tutejszym rynkiem pracy, większość młodych osób decyduje się na opuszczenie rodzinnej miejscowości już na etapie kształcenia na uczelniach wyższych. Niewielki odsetek z tych osób powraca do Sokołowa i rozpoczyna tu swoje życie prywatne i zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *