Ekologia wyznacza nową ścieżkę rolnictwa

W Brzostku rolnictwo stanowi bardzo ważną gałąź gospodarki lokalnej. Powierzchnia rolnicza gminy jest w przeważającej części pokryta polami uprawnymi. Pomimo wielu terenów rolniczych na terenie Brzostka występują pewne ograniczenia, które mają znaczący wpływ na rozwój rolnictwa. Blokadą mogą być m.in. niekorzystne ukształtowanie terenu, warunki klimatyczne, niewyspecjalizowane i niedostosowane gospodarstwa rolne.

Niedostosowanie

Rynek rolniczy nastawiony jest na duże partie zbytu, natomiast ten rodzimy nie jest wyspecjalizowany w takiej produkcji. Dodatkowo rolnicy brzostkowscy nie specjalizują się w żadnej konkretnej uprawie czy hodowli, a próbują wszystkiego po trochu, co także nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o rynki zbytu. Dodatkowym utrudnieniem pracy w rolnictwie jest fakt, że rolnicy nie zrzeszają się i nie powiększają działalności w ramach wsparcia sąsiedzkiego, a każdy indywidualnie stara się sprzedać swoje płody rolne, co nie przynosi odpowiednich zarobków i nie gwarantuje godnego utrzymania gospodarstwa domowego. W tej sytuacji nie ma mowy także o inwestycjach na rolnictwo, które są bardzo potrzebne, jeśli che się utrzymać swoją pozycję na rynku pracy.

Nowy trend

Ze względu na teren bogaty w małe gospodarstwa wiele osób pozostaje w stanie spoczynku od pracy. Bezrobotni rolnicy mają małe szanse na aktywizację zawodową poza obszarem związanym z rolnictwem. Jednak małe gospodarstwa w ostatnim czasie zaczęły nabierać tempa. Podstawą do rozwoju stały się ekologiczne uprawy, na które jest bardzo duży popyt w ostatnim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *