Mieszkańcy nie chcą się aktywizować

Ostatnie kilka lat pokazuje wyraźnie spadek przedsiębiorczości na terenie gminy Dukla. Od kilku lat regularnie spada liczba przedsiębiorstw działających regionalnie w obrębie gminy. Na  horyzoncie brak jest także perspektyw na rozwój nowych firm, zwłaszcza takich z kapitałem zagranicznym, które byłyby zdecydowanie najbardziej pożądane.

Firmy, które działają na terenie Dukli to małe przedsiębiorstwa, które o ile zatrudniają jakiekolwiek osoby, to nie stanowi to znacznego odsetka. Jest to zazwyczaj maksymalnie do 9 osób zatrudnionych w jednym przedsiębiorstwie prowadzonym przez podmiot indywidualny.

W Dukli brak jest dużego przedsiębiorstwa, które dałoby pracę co najmniej 250 osobom jednorazowo. Zatem ten trend nie wróży najlepiej lokalnej gospodarce.

Większość podmiotów gospodarczych funkcjonujących w Dukli skupia się wokół działalności usługowej szeroko pojętej. Równie mocno na tutejszym rynku pracy zaznacza się branża budowlana. Pozostała część sektora rynku pracy to rolnictwo, które stanowi zaledwie kilka procent całościowego obszaru związanego z lokalną gospodarką Dukli.

Teren Dukli przygotowany jest pod przyjęcie nowych wielkopowierzchniowych inwestycji. Grunty czekają na zagospodarowanie pod magazyny, składy czy fabryki produkcyjno-przemysłowe. Jednak brak zainteresowania ze strony przedsiębiorców sprawia, że na tym obszarze nic nie dzieje się od bardzo dawna.

W lokalnej strukturze bezrobotnych dominują kobiety oraz osoby o najniższym wykształceniu. Z form aktywizacyjnych oferowanych przez lokalny Urząd Pracy, pomimo złej formy statystyk zatrudnienia, nie chce wbrew pozorom korzystać zbyt wiele osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *