Planujesz urlop? Sprawdź, czy przysługuje Ci tzw. grusza

urlopBardziej znane osobom z dawnych czasów, jednak i teraz dość popularne – wczasy pod gruszą. O co chodzi? Można powiedzieć, że są to dodatkowe środki materialne, które pochodzą z funduszu socjalnego firmy. Takie wynagrodzenie należy się pracownikom w konkretnym przedsiębiorstwie, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Dotyczy to również osób pochodzących z Narolu w województwie podkarpackim.

Kiedy możemy liczyć na taki dodatkowy dochód? Z funduszem socjalnym można się spotkać w zakładach pracy, które zatrudniają na pełen etat więcej niż pięćdziesiąt osób; w jednostkach budżetowych, a także samorządowych zakładach budżetowych. W takim przypadku fundusz socjalny jest tworzony obowiązkowo. Nie jest istotna liczba pracowników. W skrócie mówiąc z „budżetówką” mogą spotkać się osoby zatrudnione jako nauczyciele, policjanci, lekarze, a nawet prawnicy.

W przypadku, kiedy konkretne przedsiębiorstwo zatrudnia w pełnym wymiarze godzin jedynie lekko ponad dwadzieścia osób, omawiany wyżej fundusz socjalny, może powstać jedynie na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Interesujące i bardzo przydatne jest to, że nie tylko obecni pracownicy korzystają z wczasów pod gruszą, ale i również ich rodziny. Byli pracownicy, którzy przebywają na emeryturze, również mogą liczyć na dofinansowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *