Likwidacja firmy – co robić?

likwidacja firmyW naszej karierze zawodowej mogą zdarzyć się przeróżne sytuacje. Te przykre mogą rzutować na naszej przyszłości i mieć znaczny wpływ na poczucie naszej wartości. Mieszkańcy miejscowości Rudnik nad Sanem w województwie podkarpackim, podobnie jak pozostali Polacy, mogą liczyć na kilka przywilejów pracowniczych związanych z likwidacją firmy.

Jakie prawa ma pracownik w przypadku likwidacji zakładu pracy?

Warto pamiętać o tym, że pracownik, który jest zwalniany w związku z likwidacją firmy, może korzystać ze specjalnych praw. Okazuje się, że może się on domagać świadczeń, a także różnorakich przywilejów. Pracodawca, gdy typuje pracowników, którzy mają otrzymać wypowiedzenie, powinien stosować sprawiedliwe kryteria ich wyboru. Warto wspomnieć o tym, że w pierwszej kolejności będą zwolnione osoby, które posiadają najniższe kwalifikacje, a także najkrótszy staż. Niektóre osoby mogą liczyć również na dodatek wyrównawczy. Kto z niego może skorzystać? Na przykład będą to kobiety w ciąży lub pracownicy, którym brakuje mniej niż czterech lat do nabycia praw emerytalnych.

Pamiętajmy również o tym, że tak nagła utrata zatrudnienia, która jest związana z likwidacją firmy będzie się wiązać dla pracodawcy z koniecznością wypłaty odpraw. Jeśli kończysz karierę w konkretnej firmie, możesz liczyć także na otrzymanie świadectwa pracy. Taki dokument w znacznym stopniu umożliwia nam zdobycie kolejnej posady. W świadectwie znajdzie się informacja dotyczącą przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Po rozpadzie firmy nie powinniśmy się poddawać. Warto zacząć szukać nowej pracy jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *